Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křečík džungárský

8. 8. 2007

Křečík džungarský

Jiné názvy: dzhungarian hamster, dwarf hamster, winter white hamster, russian dwarf hamster, Dsungarische Zwerghamster, L’Hamster hiver blanc

Velikost: 10 – 12 cm
Délka života
: 2 – 3 roky
Pohlavní dospělost
: 5 – 6 týdnů
Délka březosti:
18 – 21 dnů
Počet mláďat: 2 - 8 Obrazek

Taxonomické zařazení:
Třída: savci 
   Řád: hlodavci
      Čeleď:
myšovití
         Podčeleď: křečci praví 
            Rod: křečík

Původ: Stepi náhorních planin Střední Asie, Zabajkalí a Kazachstánu.

Popis: Základní zbarvení je tmavě šedé s černým „úhořím“ pruhem na zádech, spodek těla je světle šedý až bílý. Ve volné přírodě křeček mění na zimu srst na bílou se světle šedým pruhem na hřbetě. Vaginální a řitní otvor u samičky skoro splývá, mezi řitním otvorem a vývodem penisu je u samečka vzdálenost 1 – 2 cm.

Chování: Křečíci jsou relativně tolerantní, vyhovuje jim soužití v páru. Přesto je lepší samce oddělit od březí samice, protože by mohl sežrat mláďata. Někdy mláďata sežere i samice, pokud je ve stresu.

Krmení: Semena a zrní (proso, pšenice, oves, ovesné vločky, kukuřice, 4 – 5 slunečnicových semen na den nebo 1 burák na den – slunečnice i burské oříšky jsou příliš tučné, způsobují obezitu) banán, jablka, jahody, hroznové víno, kedluben, dýně, kukuřice, mrkev, cuketa, sladká paprika, okurka, čekanka, pampeliška
Pro zpestření - vajíčko, tvaroh, tvrdý sýr, mouční červi, cvrčci, bílý jogurt .

Obrazek

Ubytování: Klec nebo terárium, minimální velikost 45x30x30 cm. Úkryt - dřevěný nebo keramický domeček, pozor na plastové – na stěnách se sráží vlhkost a křeček tím trpí. Jako podestýlka jsou vhodné hobliny případně kukuřičná podestýlka. Různé hračky a prolézačky.
NIKDY NE: Kovová kolečka na běhání. Mohou křečkovi zlomit vaz, utrhnout hlavu, přelámat nožičky...

Nezbytná péče: Kromě krmení a výměny podestýlky žádnou nevyžaduje, ale při správné výchově se nechá ochočit a brát do ruky.